Trending » Biography » List of UDA MPs Elected 2022: UDA Members of Parliament in Kenya’s 290 Constituencies [LIVE]

List of UDA MPs Elected 2022: UDA Members of Parliament in Kenya’s 290 Constituencies [LIVE]

List of UDA MPs Elected Members of Parliament parties & Constituencies

The list of UDA MPs elected in 2022 general election is finally out following days of an intense tallying exercise by the IEBC. Kenyans are particularly surprised at the total number of Kenya Kwanza affiliated winner Members of Parliament.

According to Article 89 of the Constitution, there are a total of 290 constituencies in Kenya. Summarised below are a section of parliamentary seats won by the populous UDA party alongside aide parties.

List of UDA MPs Elected 2022

Sources say that UDA claimed at least 80 parliamentary seats in the recently concluded August polls.

The number could be higher upon completion of the highly debated tallying process.

1. Baringo County MPs

Baringo CentralJoshua Kandie (UDA)
Baringo SouthCharles Kamuren (UDA)
Eldama RavineMusa Sirma (UDA)
MogotioRueben Kiborek (UDA)
TiatyKamket William Kassait

2. Bomet County MPs

Bomet EastYegon Richard Kipkemoi
SotikSigei Francis Kipyegon Arap
KonoinYegon Brithon Leonard
Bomet CentralKelel Richard Cheruiyot

3. Bungoma County MPs

Webuye EastMartin Wanyonyi (FK)
KimililiMutua Didmus Wekesa Barasa
Mt ElgonChesebe Fred Kapondi
Webuye WestSitati Daniel Wanyama

4. Busia County MPs

Teso SouthMary Emase (UDA)

5. Elgeyo Marakwet County Members of Parliament

Marakwet EastBowen David Kangogo
Keiyo NorthKorir Adams Kipsanai
Keiyo SouthKimaiyo Gideon Kipkoech

6. Embu County Members of Parliament

ManyattaMukunji John Gitonga Mwaniki

6. Garissa County Members of Parliament

Garissa TownshipAden Duale (UDA)

7. Kajiado County Members of Parliament

Kajiado NorthOnesmus Ngoyoyo (UDA)

8. Kakamega County Members of Parliament

Mumias EastPeter Salasya Kalerwa (DAP-K)
ShinyaluIkana Fredrick Lusuli (ANC)
MalavaInjendi Moses Malulu (ANC)

9. Kericho County Members of Parliament

Kipkelion EastJoseph Kimutai (UDA)
BelgutNelson Koech (UDA)
Kipkelion WestHilary Kosgei (UDA)
AinamoiBenjamin Langat (UDA)

10. Kiambu County Members of Parliament

Gatundu SouthKagombe Gabriel Gathuka
GithunguriWamuchomba Gathoni
KabeteWamacukuru James Githua
Thika TownNg’ang’a Alice Wambui
KikuyuIching’wah Anthony Kimani
JujaNdung’u George Koimburi
LimuruChege John Kiragu
KiambaaWanjiku John Njuguna
RuiruKingara Simon Nganga
KiambuWaithaka John Machua
LariKahangara Joseph Mburu
Kajiado WestSunkuyia George Risa

11. Kilifi County Members of Parliament

Kilifi NorthBaya Owen Yaa

12. Kirinyaga County Members of Parliament

NdiaGeorge Macharia Kariuki
Kirinyaga CentralGitari Joseph Gachoki
GichuguGithinji Robert Gichimu

13. Kisii County Members of Parliament

Nyaribari ChacheZaheer Jihanda (UDA)
Kitutu Chache NorthJapheth Nyakundi (UDA)
Bomachoge ChacheAlfah Miruka (UDA)
South MugirangoSylvanus Osoro (UDA)

14. Kitui County Members of Parliament

Kitui EastMbai Nimrod Mbithuka

15. Kwale County Members of Parliament

MsambweniFeisal Bader

16. Laikipia County Members of Parliament

Laikipia WestWachira Karani (UDA)

17. Machakos County Members of Parliament

Machakos TownCaleb Mule (MCC)
MwalaVincent Musyoka (UDA)

18. Marsabit County Members of Parliament

SakuRaso Dido Ali

19. Meru County Members of Parliament

Igembe SouthJohn Mwirigi (UDA)
Central ImentiKirima Moses Nguchine
Tigania WestMutunga John Kanyuithia
Igembe NorthM’anaiba Julius Taitumu

20.  Migori County Members of Parliament

Kuria WestRobi MathiasNyamabe
Kuria EastKemero Maisori Marwa Kitayama

21. Nyali County Members of Parliament

NyaliMohamed Ali

22. Murang’a County Members of Parliament

MathioyaGichuki Edwin Mugo
KangemaKihungi Peter Irungu
KiharuNyoro Samson Ndindi
KigumoMunyoro Joseph Kamau
KandaraWahome Alice Muthoni
GatangaMuriu Wakili Edward
MaragwaNjoroge Mary Wamaua Waithira

23. Nairobi County Members of Parliament

RoysambuMwafrika Augustine Kamande (UDA)
EmbakasiBanjamin Gathiru (UDA)
Embakasi NorthJames Gakuya (UDA)
Dagoretti SouthJohn Kiarie (UDA)

24. Nakuru County Members of Parliament

GilgilMartha Wangare (UDA)
MoloFrancis Kuria Kimani (UDA)
Kuresoi SouthTonuio Joseph Kipkosgei
Kuresoi NorthKipronoh Mutai Alfred
SubukiaGachobe Samuel Kinuthia
Nakuru Town EastGikaria David
NaivashaKihara Jayne Wanjiru Njeri

Ruto’s fame runs deep across the Rift Valley and its outskirts.

25. Nandi County MPs

EmgwenJosses Lelmengit (UDA)
ChesumeiPaul Biego (UDA)
MosopAbraham Kirwa (UDA)
Nandi HillsBenard Kitur (UDA)
AldaiMaryanne Kitany (UDA)
TinderetJulius Meli (UDA)

26. Narok County Members of Parliament

Emurua DikirrJohanna Ngeno (UDA)

27. Nyamira County Members of Parliament

North MugirangoJoash Nyamoko (UDA)
South MugirangoSylvanus Osoro (UDA)

28. Nyandarua County Members of Parliament

KipipiriWanjiku Muhia (UDA)
Ol JorokMichael Mwangi
NdaragwaGeorge Gachagua (UDA)

23. Nyeri County Members of Parliament

KieniNjoroge Wainaina (UDA)
OthayaMichael Wambugu Wainaina (UDA)
Mukurwe-iniJohn Kaguchia (UDA)
TetuMwangi Geoffrey Wandeto
Nyeri TownMathenge Duncan Maina

29. Samburu County Members of Parliament

Samburu NorthLetipila Dominic Eli

30. Tana River County Members of Parliament

GarsenEdward Muriu (UDA)

31. Tharaka Nithi

Chuka Igambang’ombeNtwiga Patrick Munene
TharakaMurugara George Gitonga

32. Trans Nzoia County Members of Parliament

EndebessRobert Pukose (UDA)
KwanzaFerdinandi Kevin (FK)

33. Turkana County Members of Parliament

Turkana CentralJoseph Namuar (UDA)
Turkana WestNanok Daniel Epuyo

34. Uasin Gishu County Members of Parliament

AinabkoiSamuel Chepkonga (UDA)
MoibenPhyllis Bartoo (UDA)
KapseretOscar Sudi (Jubilee)
KesessJulius Ruto
TurboJanet Busienei
Soy David Kiplagat

35. Vihiga County Members of Parliament

EmuhayaAmboko Milemba (ANC)

36. Wajir County Members of Parliament

TarbajBarre Hussein Abdi

37. West Pokot County Members of Parliament

SigorLochakapong Peter

38. Independent Members of Parliament11

NambaleMulanya Geoffrey Ekesa (Busia)
Marakwet WestToritich Timothy Kipchumba (Elgeyo)
Mbeere SouthMuriuki Nebart Bernard (Embu)
Gatundu NorthKururia Elijah Njore Njoroge (Kiambu)
Kisumu EastAhmed Shakeel Shabbir (Kisumu)
North ImentiDawood Abdul Rahim (Meru)
KasaraniKarauri Ronald Kamwiko (Nairobi)
Narok SouthNtutu Kitilai Ole (Narok)

Keep checking for an updated list of all Kenya Kwanza affiliated legislatures.

Apart from the list of UDA MPs Elected 2022, Kenyans are curious about the tight presidential race between ODM leader Raila Odinga and UDA party leader William Ruto.